Czy sztuczna biżuteria może zastąpić prawdziwą?

Sztuczna biżuteria jest dziś bardziej popularna niż drogie dodatki dostępne w tradycyjnych salonach jubilerskich. Jej przystępna cena, różnorodność wzorów i lepsze dopasowanie do aktualnych trendów przekonują wielu, choć często nasuwa się pytanie: czy sztuczna biżuteria może zastąpić prawdziwą? Według znawców branży modowej, ale i świata jubilerskiego, sztuczna biżuteria coraz częściej doskonale radzi sobie jako substytut prawdziwych wyrobów jubilerskich. Skąd jednak taka jej popularność i dlaczego czasem warto postawić na biżuterię sztuczną, a nie prawdziwą?

Sztuczna biżuteria nie jest gorsza od prawdziwej

Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, jaki należy omówić w kontekście biżuterii sztucznej jest jej jakość. Tanie pierścionki i łańcuszki od zawsze kojarzyły się ze słabej jakości metalami, które po pierwszym kontakcie ze skórą i potem odbarwiają się na zielono i pozostawiają na skórze i odzieży nieestetyczne ślady. Takie elementy trafiają się jeszcze oczywiście wśród tych najtańszych przykładów sztucznej biżuterii, ale nie należy wyłącznie na ich podstawie oceniać jakości wszystkich dodatków tego typu.

Sztuczna biżuteria może wyglądać pięknie, ale przy tym być doskonale wykonana i trwała podobnie jak biżuteria prawdziwa. Nie bez powodu wybiera się ją dziś nawet jako dodatek do sukni ślubnych!

Na jakość biżuterii sztucznej wpływa nie tylko wybrany metal stanowiący jej bazę, ale i sposób pokrycia jej powierzchni srebrem czy zlotem. Biżuteria sztuczna ma być z założenia tańsza, ale nie oznacza to że nie ma w niej szlachetnych materiałów. Różnica w budowie jest prosta – zamiast litego kawałka złota mamy tu inne metale pokryte jedynie cienką warstwą drogiego kruszcu. Jeśli zostanie to wykonane dobrze, biżuteria sztuczna nie musi być podatna na zniszczenie przy pierwszym założeniu.

Modna biżuteria kontra elegancka klasyka

Jednym z zarzutów stawianych w stronę biżuterii jubilerskiej jest jej cena. Trudno wydać setki, jeśli nie tysiące złotych na modny dodatek, który w przyszłym sezonie będzie już całkowicie niepasujący i niemalże tandetny. Z tego też powodu w punktach jubilerskich króluje elegancja i klasyka – ponadczasowa biżuteria, którą z powodzeniem ubierzemy za 10 lat nie wstydząc się tego, jak wygląda. A co z trendami? W te doskonale wpisuje się tańsza biżuteria sztuczna, której pozbycie się po upływie sezonu nie wydaje się tak wielką stratą.

Sztuczna biżuteria bez problemu podąża za nowymi trendami, bo wykorzystywane w niej materiały dają znacznie większą swobodę działania niż drogocenne kruszce. Jeśli więc domy mody stawiają na dodatki w kolorze głębokiej zieleni, nie musimy już wybierać u jubilera drogocennych kamieni szlachetnych – barwione szkło jako dodatek do pozłacanych kolczyków będzie wyglądać równie efektywnie, a w przyszłym sezonie, gdy będzie już niemodne, łatwo zastąpimy je innym elementem. W biżuterii jubilerskiej trudno wyobrazić sobie odstawienie cennego kamienia i zastąpienie go nowym. To koszty, na które niewielu może sobie pozwolić.

Najważniejsze zalety sztucznej biżuterii

Wiemy już, że biżuteria sztuczna jest tańsza i bardziej elastyczna niż wyroby jubilerskie z kamieni i metali szlachetnych. Jakie jeszcze zalety można przypisać tego typu rozwiązaniom?

Duża różnorodność – niektóre metale i kamienie szlachetne są na tyle rzadkie, że wykonane z nich elementy biżuterii są niezwykle unikalne i dostępne w pojedynczych sztukach. Biżuteria sztuczna nie jest zwykle ograniczona kosztami produkcji i choć można spierać się, że przez to traci na unikalności, różnorodność opcji jest tu tak wielka że można z powodzeniem stworzyć unikalny produkt na zamówienie i wciąż cieszyć się jego znacznie niższą ceną.

Ciekawe wzory i nietypowe kolory – sztuczne materiały i metale imitujące prawdziwą biżuterię dają możliwość wykonania wzorów i kolorów, jakich w biżuterii jubilerskiej na próżno szukać. Ich obróbka jest zwyczajnie łatwiejsza, co daje twórcom znacznie większe pole do popisu i pozwala odbiegać od klasyki i elegancji. W końcu biżuteria nie musi być jedynie subtelnym dodatkiem – często to z jej pomocą budujemy całą stylizację.

Sztuczna biżuteria może być, wbrew powszechnemu przekonaniu, doskonałym dodatkiem nie tylko na co dzień, ale i na specjalne okazje (z myślą o nich przygotowaliśmy kolekcję biżuterii wieczorowej). Coraz częściej po różnego typu kolie i dodatki wykorzystujące cyrkonie czy metale nieszlachetne sięgają między innymi panny młode, dla których poza faktyczną obrączką i pierścionkiem zaręczynowym biżuteria stanowi tylko dodatek często ubierany jednorazowo. Biżuteria sztuczna wygląda na tle sukni równie efektownie, może zostać zachowana jako pamiątka, a jednocześnie przez koszt wykonania nie zobowiązuje do próby zakładania jej z każdą wyszukaną stylizacją wieczorową.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl